Dwyer DS-400-24-LV
SKU: CS4117824MPN: DS-400-24-LVAlternate Part #: 108039-18
DS-400-24-LV FLOW SNSR WO/VLVS
Product Details
Flow sensor, 24” pipe size, without valves.
Attributes
Commodity Code 5031
Pipe Size DS-300: 1 to 10” (2.5 to 25.4 cm); DS-400: 6 to 24” (15.2 to 61 cm).
Pipe Sizes DS-300: 1 to 10” (2.5 to 25.4 cm); DS-400: 6 to 24” (15.2 to 61 cm).
Pressure Limit 200 psig (13.78 bar) at 200°F (93.3°C).
Service Compatible gases or liquids.
Temperature Limit 200°F (93.3°C).