Dwyer DS-400-14-LV
SKU: CS4117818MPN: DS-400-14-LVAlternate Part #: 108039-14
DS-400-14-LV FLOW SNSR WO/VLVS
Product Details
Flow sensor, 14” pipe size, without valves.
Attributes
Commodity Code 5031
Pipe Size DS-300: 1 to 10” (2.5 to 25.4 cm); DS-400: 6 to 24” (15.2 to 61 cm).
Pipe Sizes DS-300: 1 to 10” (2.5 to 25.4 cm); DS-400: 6 to 24” (15.2 to 61 cm).
Pressure Limit 200 psig (13.78 bar) at 200°F (93.3°C).
Service Compatible gases or liquids.
Temperature Limit 200°F (93.3°C).