Beckett 5250001U
SKU: CS4065859MPN: 5250001UUPC/EAN: 045558130892
UNIT PACK 240V IGNITER
Unit1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Beckett’s PowerLight® 240 VAC fuel oil Igniters offer improved performance and longer life. This igniter is easy to install and is designed as a universal replacement for Beckett and other manufacturer’s igniters.
Product Features
- UL recognized in the US and Canada
- 20kV peak rating guarantees quick and efficient ignition
- Epoxy potting will not shrink or crack like tar-filled transformers
- Higher output voltage for more reliable ignition, especially with cold oil
- Adapts to multiple baseplates making it the most versatile unit on the market
Product Specifications
- Input Voltage: 208-240VAC, 50/60Hz, 21.6VA
- Output Voltage: 20kV peak
- Output Current: 25 mA RMS
- Secondary Mid-point Ground
- Ambient Operating Temperature: -40°F (-40°C) to 150°F (66°C)
- Storage Temperature: -40°F (-40°C) to 150°F (66°C)
- Moisture: 5 to 95% Relative Humidity