Belimo SF24A-MOD
SKU: CS4063065MPN: SF24A-MOD
Rotary Actuator, 180 in-lb [20 Nm], AC/DC 24 V, BACnet MS/TP, Modbus RTU, MP-Bus, 150 s, IP54
Unit1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Attributes
| Control | modulating communicative Hybrid |
| Fail-Safe | Mechanical fail-safe |
| Torque | 180 in-lb |
| Nominal Voltage | AC/DC 24 V |
| Enclosure | UL Enclosure Type 2 |
| Power Consumption In Operation | 8.5 W |
| Power Consumption In Rest Position | 3.5 W |
| Operating Range Y Variable | 0.5…10 V |
| Angle Of Rotation | Max. 95° |
| Direction Of Motion Motor | selectable with switch L/R |
| Position Indication | Mechanical |
| Running Time (Motor) | 150 s / 90° |
| Running Time Fail-Safe | <20 s / 90° |
| Ambient Humidity | max. 95% r.H., non-condensing |
| Ambient Temperature | -22…122°F [-30…50°C] |
| Storage Temperature | -40…176°F [-40…80°C] |
| Degree Of Protection Iec/En | IP54 |
| Degree Of Protection Nema/Ul | NEMA 2 |
| Connection | cable |
| Movement Type | Rotative |
| Servicing | maintenance-free |
| Nominal Voltage Dc | 24 V |
| Nominal Voltage Ac | 24 V |
| Nominal Voltage Range | AC 19.2…28.8 V / DC 21.6…28.8 V |
| Noise Level, Motor | 40 dB(A) |
| Mode Of Operation | Type 1.AA |
| Torque Motor | 180 in-lb [20 Nm] |
| Fail-Safe Function | Fail-Safe |
| Control Type Web | BACnet MS/TP Modbus RTU MP-Bus DC 2…10 V DC 0.5…10 V Hybrid (communicative / analog) |