Turck RU100U-EMT18M-UP8X2-H1151
SKU: CS3875230MPN: RU100U-EMT18M-UP8X2-H1151Alternate Part #: 1610115UPC/EAN: 4047101431957
1610115 - DIF., BARREL, DC, CON. M12




$509.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Ultrasonic Sensor
Diffuse Mode Sensor
- Sonic transducer face with PTFE layer
- • Stainless steel front attachment
- Cylindrical housing M18, potted
- Connection via M12 × 1 male connector
- Temperature compensation
- Blind zone: 15 cm
- Range: 100 cm
- Resolution: 1 mm
- Aperture angle of sonic cone: ±16 °
- 1 × switching output, PNP
- Teachable settings
- NO/NC programmable
Attributes
| Ambient Temperature | -5…+50 °C |
| Approvals | CE, cULus |
| Construction Size | M18 x 1 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27272803 -/- Ultrasonic proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Function | Proximity |
| Housing Material | Stainless steel, 1.4404 (AISI 316L), PTFE-coated |
| Operating Mode | Time of Flight |
| Operating Voltage | 15…30 VDC |
| Output Function | PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Radiation Direction | straight |
| Range | 150…1000 mm |
| Resolution | 1 mm |
| Special Feature | Chemical-resistant |
| Switching Element Function | NO/NC |
Specifications
| SKU | CS3875230 |
|---|---|
| MPN | RU100U-EMT18M-UP8X2-H1151 |
| Alternate Part # | 1610115 |
| UPC/EAN | 4047101431957 |



