Turck NI8U-M12-AP6X-0.2-PSG3M
SKU: CS3814665MPN: NI8U-M12-AP6X-0.2-PSG3MAlternate Part #: 1644184
1644184 - UPROX, BARREL, DC, PIGTAIL M8

$154.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- M12 × 1 threaded barrel
- Chrome-plated brass
- Factor 1 for all metals
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- High switching frequency
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Pigtail with male end M8 x 1
Attributes
| Ambient Temperature | -30…+85 °C |
| Construction Size | M12 x 1 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable with connector, M8 × 1 |
| Housing Material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP68 |
| Rated Switching Distance | 8 mm |
| Special Feature | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 1.0 kHz |
Specifications
| SKU | CS3814665 |
|---|---|
| MPN | NI8U-M12-AP6X-0.2-PSG3M |
| Alternate Part # | 1644184 |







