Turck NI50-CP80-VN4X2/F2-S10
SKU: CS3814504MPN: NI50-CP80-VN4X2/F2-S10Alternate Part #: 15207UPC/EAN: 4047101071320
15207 - FERRITE, RECT., DC, TERMINALS
Inductive Sensor
With Increased Switching Distance
- Rectangular, height 41 mm
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- Large coverage
- Oscillation frequency F2
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Changeover contact, NPN output
- Terminal chamber
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 80 x 80 x 41 mm, CP80 |
| Electrical Connection | Terminal chamber |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…65 VDC |
| Output Function | Complementary contact, NPN |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 50 mm |
| Special Feature | Sn + |
| Switching Frequency | 0.010 kHz |