Turck NI40-CP80-VP4X2/F2-S10
SKU: CS3814368MPN: NI40-CP80-VP4X2/F2-S10Alternate Part #: 15119UPC/EAN: 4047101070576
15119 - FERRITE, RECT., DC, TERMINALS

$403.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
With Increased Switching Distance
- Rectangular, height 41 mm
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- Large coverage
- Oscillation frequency F2
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Changeover contact, PNP output
- Terminal chamber
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 80 x 80 x 41 mm, CP80 |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Terminal chamber |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…65 VDC |
| Output Function | Complementary contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 40 mm |
| Special Feature | Sn + |
| Switching Frequency | 0.10 kHz |
Specifications
| SKU | CS3814368 |
|---|---|
| MPN | NI40-CP80-VP4X2/F2-S10 |
| Alternate Part # | 15119 |
| UPC/EAN | 4047101070576 |



