Turck NI5-K11-AP6X-H1141
SKU: CS3814460MPN: NI5-K11-AP6X-H1141Alternate Part #: 4661102UPC/EAN: 4047101102598
4661102 - FERRITE, BARREL, DC, CON. M12

$124.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- Smooth barrel, Ø 11 mm
- Plastic, PA12‐GF30
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- M12 x 1 male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | Ø 11 mm |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Smooth barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, PA12-GF30 |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 5 mm |
| Switching Frequency | 2.0 kHz |
Specifications
| SKU | CS3814460 |
|---|---|
| MPN | NI5-K11-AP6X-H1141 |
| Alternate Part # | 4661102 |
| UPC/EAN | 4047101102598 |






