Turck NI5-K11-AN6X/S327
SKU: CS3814452MPN: NI5-K11-AN6X/S327Alternate Part #: 4661201
4661201 - FERRITE, BARREL, DC, CABLE

Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Sensor
- Smooth barrel, Ø 11 mm
- Plastic, PA12‐GF30
- TTL output
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, NPN output
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | Ø 11 mm |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Smooth barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Plastic, PA12-GF30 |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, NPN |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 5 mm |
| Switching Frequency | 1.50 kHz |
Specifications
| SKU | CS3814452 |
|---|---|
| MPN | NI5-K11-AN6X/S327 |
| Alternate Part # | 4661201 |






