Turck IM35-22EX-HI/24VDC
SKU: CS3810041MPN: IM35-22EX-HI/24VDCAlternate Part #: 7506515UPC/EAN: 4047101117271
7506515 - IM.AO.2-CHANNEL
UnitAvailable on backorder
Product Details
Analog Signal Isolator
2-channel
- Intelligent actuators supplied via HART communication interface
- Input circuits: 0/4…20 mA
- Output circuits: 0/4…20 mA, intrinsically safe
- SIL2
- Removable terminal blocks, screwable, with 2 mm test box
- Complete galvanic isolation
- Input reverse-polarity protected
- ATEX, IECEx, UL, CFMUS, TR CU, KOSHA, CCOE
- Installation in zone 2
Attributes
| Approvals | ATEX, IECEx, UL, cFMus, TR CU |
| Customs Tariff Number | 85437090990.0000 |
| Device Type | Analog signal isolator - Output field side |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27210107 -/- Transducer (universal) |
| Ex Version | yes |
| Functional Safety Sil Pl | SIL2 |
| Nominal Voltage | 24 VDC |