Turck DW6000-155-8C-H1441
SKU: CS3800537MPN: DW6000-155-8C-H1441Alternate Part #: 1544550UPC/EAN: 4047101256956
1544550 - NO DESC
UnitAvailable on backorder
Product Details
Draw-Wire
Analog
- Measuring range up to 6000mm
- M12 connector
- Protection class: IP65 (Encoder)
- Analog output, 0…10V
- Supply voltage 12…30 VDC
Attributes
| Ambient Temperature | -20…+60 °C |
| Customs Tariff Number | 90318080000.0000 |
| Design | Draw Wire |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270790 -/- Sensor for length, path (not classified) |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Titanium anodized aluminium |
| Measuring Range | 6000 mm [236.22 in] |
| Operating Voltage | 12…30 VDC |
| Output Function | Analog output |
| Protection Class | IP65 |
| Voltage Output | 0…10 V |