Turck BI1.5-EG08F-AP6X
SKU: CS3787797MPN: BI1.5-EG08F-AP6XAlternate Part #: 4614626
4614626 - FERRITE, BARREL, DC, CABLE
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
Stainless Steel Front
- Threaded barrel, M8 x 1
- Stainless steel, 1.4305
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M8 x 1 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Stainless steel, 1.4305 (AISI 303) |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 1.5 mm |
| Special Feature | All-metal sensor, Pressure resistant |
| Switching Frequency | 0.20 kHz |