Belimo G232S-M+LVKB24-MFT
SKU: CS3356132MPN: G232S-M+LVKB24-MFT
Globe Valve (GV), 1 ¼”, 2-way, ANSI Class 250, Cv 20 |Valve Actuator, Electronic fail-safe, AC/DC 24 V, 2...10 V, MFT/programmable
UnitAvailable on backorder
Product Details
Attributes
| Control | MFT/programmable |
| Valve Size | 1.25” [32] |
| Cv | 20.0 |
| Flow Pattern | 2-way |
| Fail-Safe | Electronic fail-safe 0…100% |
| Valve Trim | Stainless steel |
| Nominal Voltage | AC/DC 24 V |
| Close-Off Pressure ∆Ps | 250 psi |
| Transformer Sizing | 6 VA (class 2 power source) |
| Enclosure | UL Enclosure Type 2 |
| Pressure Independent | NO |
| Power Supply | 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10% |
| Power Consumption In Operation | 2.5 W |
| Power Consumption In Rest Position | 1.5 W |
| Overload Protection | electronic throughout full stroke |
| Operating Range | 2…10 V (default), 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor), variable (VDC, PWM, on/off, floating point) |
| Operating Range Y Variable | Start point 0.5…30 V End point 2.5…32 V |
| Input Impedance | 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA, 1500 Ω for PWM, On/Off and Floating point |
| Position Feedback | 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable |
| Direction Of Motion Motor | selectable with switch |
| Position Indication | Mechanically, with pointer |
| Running Time (Motor) | 90 s constant, independent of load |
| Running Time Fail-Safe | <35 s |
| Ambient Humidity | max. 95% r.H., non-condensing |
| Ambient Temperature | -22…122°F [-30…50°C] |
| Storage Temperature | -40…176°F [-40…80°C] |
| Fluid | chilled or hot water, up to 60% glycol, steam |
| Controllable Flow Range | stem up - open A – AB |
| Pipe Connection | NPT female ends |
| Ansi Class | 250 |
| Maximum Inlet Pressure (Steam) | 100 psi [690 kPa] |
| Max Differential Pressure (Steam) | 50 psi [345 kPa] |
| Rangeability Sv | 100:1 |
| Fluid Temp Range (Water) | 20…338°F [-7…170°C] |
| Degree Of Protection Iec/En | IP54 |
| Degree Of Protection Nema/Ul | NEMA 2 |
| Connection | cable |
| Cv Range [Gpm] | 17…47 |
| Pipe Connection Type | internal thread |
| Kvs Range [M³/H] | 15…40 m³/h |
| Stroke | 0.75” [19 mm] |
| Flow Characteristic | modified equal percentage |
| Servicing | repack kits available |
| Valve Body | Bronze |
| Valve Plug | Stainless steel AISI 316 |
| Stem | 316 stainless steel |
| Seat | Stainless steel AISI 316 |
| Stem Seal | EPDM O-ring |
| Housing Material | Die cast aluminium and plastic casing |
| Nominal Voltage Dc | 24 V |
| Nominal Voltage Ac | 24 V |
| Noise Level, Motor | 55 dB(A) |
| Body Pressure Rating | ANSI Class 250, up to 400 psi below 150°F |
| Electrical Protection | actuators are double insulated |
| Quality Standard | ISO 9001 |
| Fluid Temp Range (Steam) | 32…338°F [0…170°C] |
| Maximum Differential Pressure (Water) | 50 psi [345 kPa] |