Belimo ARX24-SR-T N4
SKU: CS3352988MPN: ARX24-SR-T N4
Configurable Valve Actuator, Non fail-safe, AC/DC 24 V, 2...10 V, NEMA 4X, terminals
Product Details
Attributes
| Control | modulating |
| Fail-Safe | Non-Spring Return |
| Nominal Voltage | AC/DC 24 V |
| Transformer Sizing | 5 VA (class 2 power source) |
| Enclosure | UL Enclosure Type 4X |
| Power Supply | 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10% |
| Power Consumption In Operation | 2.5 W |
| Power Consumption In Rest Position | 0.4 W |
| Electrical Connection | Terminal blocks |
| Overload Protection | electronic thoughout 0…90° rotation |
| Operating Range | 2…10 V, 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor) |
| Input Impedance | 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA |
| Position Feedback | 2…10 V, Max. 1 mA |
| Angle Of Rotation | 90° |
| Direction Of Motion Motor | selectable with switch 0/1 |
| Position Indication | pointer |
| Running Time (Motor) | default 90 s, variable 90 or 150 s |
| Ambient Humidity | max. 95% r.H., non-condensing |
| Ambient Temperature | -22…122°F [-30…50°C] |
| Storage Temperature | -40…176°F [-40…80°C] |
| Degree Of Protection Iec/En | IP66/67 |
| Degree Of Protection Nema/Ul | NEMA 4X |
| Connection | terminals |
| Servicing | maintenance-free |
| Nominal Voltage Dc | 24 V |
| Nominal Voltage Ac | 24 V |