Belimo NFB24-MFT-S
SKU: CS3175192MPN: NFB24-MFT-S
Damper Actuator, 90 in-lb [10 Nm], Spring return, AC/DC 24 V, 2...10 V, 2 x SPDT, MFT/programmable
Product Details
Features:
  • 90 in-lbs (10 Nm) min. torque. 50% more than original NF.
  • New smaller housing for tight spaces, plus reduced shaft-center to edge distance: 1.25” compared to 1.97” with today’s NF.
  • Universal power supply (On/Off models only) can accept 24 up to 240 VAC. One actuator for all power supply voltages, ideal for customers with limited storage space (store rooms, service vehicles, etc)
  • 3, 10 and 16 ft cable options just like non-spring return actuator (X models only)
  • Built-in mechanical limit stop, a separate accessory no longer needed.
Attributes
Control MFT/programmable
Auxillary Switch 2 x SPDT
Fail-Safe Spring Return
Torque 90 in-lb
Nominal Voltage AC/DC 24 V
Transformer Sizing 9 VA (class 2 power source)
Enclosure UL Enclosure Type 2
Power Supply 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, -10% / +20%
Power Consumption In Operation 6.5 W
Power Consumption In Rest Position 3 W
Electrical Connection (2) 18 GA appliance cables with ½” conduit connectors, 3 ft [1 m],
Overload Protection electronic throughout 0…95° rotation
Operating Range 2…10 V (default), 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor), variable (VDC, PWM, on/off, floating point)
Operating Range Y Variable Start point 0.5…30 V End point 2.5…32 V
Input Impedance 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA, 1500 Ω for PWM, On/Off and Floating point
Position Feedback 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable
Angle Of Rotation 95°, adjustable with mechanical end stop, 35…95°
Direction Of Motion Motor selectable with switch 0/1
Position Indication Mechanical
Running Time (Motor) default 150 s, variable 40…150 s
Running Time Fail-Safe <20 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature -22…122°F [-30…50°C]
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Degree Of Protection Iec/En IP54
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 2
Connection cable
Servicing maintenance-free
Housing Material Galvanized steel and plastic housing
Nominal Voltage Dc 24 V
Nominal Voltage Ac 24 V
Noise Level, Motor 40 dB(A)
Torque Motor 90 in-lb [10 Nm]
Electrical Protection actuators are double insulated
Quality Standard ISO 9001
Noise Level, Fail-Safe 62 dB(A)
Angle Of Rotation Adaptation off (default)
Shaft Diameter ½…1.05” round, centers on ½” and ¾” with insert, 1.05” without insert
Auxiliary Switch 2 x SPDT, 3 A resistive (0.5 A inductive) @ AC 250 V, one set at 10°, one adjustable 10…90°