Belimo FSAFB24-SR-S
SKU: CS3170541MPN: FSAFB24-SR-S
Fire \& Smoke Actuator, 180 in-lb [20 Nm], Spring return, AC/DC 24 V, 2...10 V, 2 x SPDT, modulating
Unit
5 in stock
remove
add
Product Details
Attributes
Control modulating
Auxillary Switch 2 x SPDT
Fail-Safe Spring Return
Torque 180 in-lb
Nominal Voltage AC/DC 24 V
Transformer Sizing 10 VA (class 2 power source AC 24 V only)
Enclosure UL Enclosure Type 2
Power Supply 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, -10% / +20%
Power Consumption In Operation 6.5 W
Electrical Connection (2) 18 GA appliance cables with ½” conduit connectors, 3 ft [1 m],
Overload Protection electronic throughout 0…95° rotation
Operating Range 2…10 V, 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor)
Input Impedance 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA
Position Feedback 2…10 V, Max. 0.5 mA
Angle Of Rotation 95°, adjustable with mechanical end stop, 35…95°
Direction Of Motion Motor selectable by ccw/cw mounting
Position Indication Mechanical
Running Time (Motor) 75 s
Running Time Fail-Safe <20 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature -22…122°F [-30…50°C]
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Degree Of Protection Iec/En IP54
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 2
Connection cable
Servicing maintenance-free
Housing Material Galvanized steel and plastic housing
Nominal Voltage Dc 24 V
Nominal Voltage Ac 24 V
Noise Level, Motor 40 dB(A)
Torque Motor 180 in-lb [20 Nm]
Electrical Protection actuators are double insulated
Quality Standard ISO 9001
Noise Level, Fail-Safe 62 dB(A)
Shaft Diameter ½…1.05” round, centers on ½” and ¾” with insert, 1.05” without insert
Auxiliary Switch 2 x SPDT, 3 A resistive (0.5 A inductive) @ AC 250 V, one set at 10°, one adjustable 10…90°
Fail-Safe Function Spring return
Control Type Web DC 2…10 V