Square D LC2D65AG7
SKU: CS3053126MPN: LC2D65AG7
Reversing Contactor, TeSys Deca, 3P(3NO), AC-3, \<\=440V, 65A, 120V AC 60Hz coil, screw clamp terminals
UnitAvailable on backorder
Product Details
TeSys D Contactor- Number of Poles: 3-Poles- Pole Contact Composition: 3 NO- Rated Operational Current: 65A- Control Circuit Voltage: 120V AC 50/60 Hz- Auxiliary Contact Composition: 1 NO + 1 NC- Reversing
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -60-80 °C |
| Auxiliary Contact Composition | 1 NO + 1 NC |
| Coil Technology | without built-in suppressor module |
| Contactor Application | resistive load# #motor control |
| Device Presentation | preassembled with reversing power busbar |
| Device Short Name | LC2D |
| Interlocking Type | mechanical |
| Mechanical Durability | 6 Mcycles |
| Mounting Support | rail# #plate |
| Overvoltage Category | III |
| Pole Contact Composition | 3 NO |
| Poles Description | 3P |
| Pollution Degree | 3.0 |
| Product Name | TeSys D# #TeSys Deca |
| Product Or Component Type | reversing contactor |
| Protective Cover | with |
| Range | TeSys# #TeSys Deca |
| Signalling Circuit Frequency | 25…400 Hz |