Belimo SGVL+LVX24-MFT
SKU: CS3039885MPN: SGVL+LVX24-MFT
Retrofit valve linkage, For Schneider Globe Valve with LV and SV Series Actuators|Configurable Valve Actuator, Non fail-safe, AC/DC 24 V, 2...10 V,…
UnitAvailable on backorder
Product Details
Retrofit valve linkage, For Schneider Globe Valve with LV and SV Series Actuators|Configurable Valve Actuator, Non fail-safe, AC/DC 24 V, 2...10 V, MFT/programmable
Attributes
| Control | MFT/programmable |
| Fail-Safe | Non-Spring Return |
| Nominal Voltage | AC/DC 24 V |
| Transformer Sizing | 4 VA (class 2 power source) |
| Enclosure | UL Enclosure Type 2 |
| Power Supply | 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10% |
| Power Consumption In Operation | 2.5 W |
| Power Consumption In Rest Position | 1.5 W |
| Overload Protection | electronic throughout full stroke |
| Operating Range | 2…10 V (default), 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor), variable (VDC, PWM, on/off, floating point) |
| Operating Range Y Variable | Start point 0.5…30 V End point 2.5…32 V |
| Input Impedance | 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA, 1500 Ω for PWM, On/Off and Floating point |
| Position Feedback | 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable |
| Direction Of Motion Motor | selectable with switch 0/1 |
| Position Indication | Mechanically, with pointer |
| Running Time (Motor) | default 90 s, variable 90…150 s |
| Ambient Humidity | max. 95% r.H., non-condensing |
| Ambient Temperature | -22…122°F [-30…50°C] |
| Storage Temperature | -40…176°F [-40…80°C] |
| Fluid | chilled or hot water and steam |
| Fluid Temp Range (Water) | Please Refer to Manufacturer’s Valve Specifications |
| Degree Of Protection Iec/En | IP54 |
| Degree Of Protection Nema/Ul | NEMA 2 |
| Connection | cable |
| Stroke | 0.95” [24 mm] |
| Servicing | maintenance-free |
| Housing Material | Die cast aluminium and plastic casing |
| Nominal Voltage Dc | 24 V |
| Nominal Voltage Ac | 24 V |