Eaton XTAE018C10A024
SKU: CS2970240MPN: XTAE018C10A024Alternate Part #: 3-1812-484AUPC/EAN: 782116852093
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,16-24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |