Eaton C25DND330B
SKU: CS2938315MPN: C25DND330BAlternate Part #: E1C25DND330BUPC/EAN: 782116300617
Eaton definite purpose contactor





$77.15
Unit10 in stock
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 30A,208-240 Vac, 50/60 Hz,Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 30A, Contactor, Three-pole, 40A, Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 40 A |
| Terminals | Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS2938315 |
|---|---|
| MPN | C25DND330B |
| Alternate Part # | E1C25DND330B |
| UPC/EAN | 782116300617 |


