Eaton PSG60F24RM
SKU: CS2763745MPN: PSG60F24RMAlternate Part #: PSG60F24RM-A4UPC/EAN: 786685683577
Eaton PSG general purpose power supply





$194.60
Unit2 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton PSG series Power Supply, Aluminum, 320-575 Vac, 47-63 Hz, Finger-safe terminals, 24 Vdc output, Three-phase, 960W output power, -25°C-75°C operating temp
Attributes
| Enclosure Color | Aluminum |
| Frequency Rating | 47-63 Hz |
| Input Voltage | 320-575 Vac |
| Operating Temperature Max | 75 CEL |
| Operating Temperature Max Uom | CEL |
| Operating Temperature Min | -25 CEL |
| Operating Temperature Min Uom | CEL |
| Output | 960 W |
| Output Voltage | 24 V |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Finger-safe |
Specifications
| SKU | CS2763745 |
|---|---|
| MPN | PSG60F24RM |
| Alternate Part # | PSG60F24RM-A4 |
| UPC/EAN | 786685683577 |

