Eaton PSG60E
SKU: CS4149418MPN: PSG60EUPC/EAN: 786685215426
Eaton PSG general purpose power supply







Contact us for pricing and availability
Product Details
Power Supply, 60W, Single-phase, 100-240V input voltage, 24 Vdc ± 2% output voltage, 1.1A input current, 2.5A output current, 30A inrush current, 47-63 Hz, 85-264V, 120-375 Vdc, Aluminum enclosure, Heavy-duty screw terminals
Attributes
| Enclosure Material | Aluminum |
| Frequency Rating | 47-63 Hz |
| Input Voltage | 100-240 Vac |
| Operating Temperature Max | 75 CEL |
| Operating Temperature Max Uom | CEL |
| Operating Temperature Min | -20 CEL |
| Operating Temperature Min Uom | CEL |
| Output Voltage | 24 V |
| Phase | Single-phase |
| Power Consumption | 60 W |
| Rated Operational Current | 2.5 A output 3.75 A surge 1.1 A input 30 A inrush |
| Series | PSG |
| Special Features | Varistor transient surge voltage, surge voltage protection against internal surge, safety class 1 with ground connection, finger-safe cover |
| Terminals | Heavy-duty screw |
| Voltage Rating | 85-264 Vac, 100-375 Vdc |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4149418 |
|---|---|
| MPN | PSG60E |
| UPC/EAN | 786685215426 |


