Turck BI1.5-EH6.5-AP6X
4612000 - FERRITE, BARREL, DC, CABLE
Unit4 in stock
Product Details
Inductive Sensor
- Smooth barrel, Ø 6.5 mm
- Stainless steel, 1.4305 (AISI 303)
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | Ø 6.5 mm |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Smooth barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Stainless steel, 1.4305 (AISI 303) |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 1.5 mm |
| Switching Frequency | 3.0 kHz |