Eaton ER53060UG
SKU: CS2709166MPN: ER53060UGUPC/EAN: 786685466002
Eaton enclosed rotary disconnect switch







$571.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton enclosed rotary disconnect switch, 60 A, NEMA 1, Painted steel, Max HP:15, 15, 30, 30 hp (@208,240,480,600 V), Three-pole, Product category: enclosed rotary non-fusible, R-Series, 600 V
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Hp Rating Max | 15, 15, 30, 30 hp (@208,240,480,600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Product Category | Enclosed rotary non-fusible |
| Series | R-Series |
| Type | Enclosed rotary disconnect |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS2709166 |
|---|---|
| MPN | ER53060UG |
| UPC/EAN | 786685466002 |


