Turck BIM-IKE-AP6X-V1131 W/KLI-3
SKU: CS2452126MPN: BIM-IKE-AP6X-V1131 W/KLI-3Alternate Part #s: 4621695TUR-BIM-IKE-AP6X-V1131 W/KLI3UPC/EAN: 4047101156478




Contact us for pricing and availability
Product Details
Magnetic Field Sensor
For Pneumatic Cylinders
- Rectangular, height 17 mm
- Active face in front
- Metal, GD-Zn
- Magnetic-inductive sensor
- DC 3‐wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Male connector, M8 x 1
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 30 x 14.6 x 17 mm, IKE |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270104 -/- Magnetic inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M8 × 1 |
| Housing Material | Metal, GD-Zn |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
Specifications
| SKU | CS2452126 |
|---|---|
| MPN | BIM-IKE-AP6X-V1131 W/KLI-3 |
| Alternate Part #s | 4621695, TUR-BIM-IKE-AP6X-V1131 W/KLI3 |
| UPC/EAN | 4047101156478 |




