Turck PK010R-P14-2UP8X-V1141
SKU: CS2435987MPN: PK010R-P14-2UP8X-V1141Alternate Part #: 6833007
6833007 - SIL (ABS) , SENSOR, GEN., GEN.

$285.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Pressure Sensor
IO-Link with 2 PNP Transistor Switching Outputs
- Compact design
- For pressure and vacuum monitoring
- Rotatable sensor body
- Display rotatable by 360°
- Excellent EMC properties
- 2 × PNP outputs, IO-Link
- Pressure range 0…10 bar rel.
Attributes
| Ambient Temperature | -10…+60 °C |
| Customs Tariff Number | 90262020000.0000 |
| Design | With display |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27200614 -/- Piezoresistive sensor (absolute and relative pressure) |
| Electrical Connection | Connector, M8 × 1 |
| Electrical Output | 2 × switching output |
| Housing Material | Plastic, ABS |
| Medium Temperature | 0…+60 °C |
| Operating Voltage | 10.8…30 VDC |
| Pressure Range Bar | 0…10 bar |
| Pressure Range Psi | 0…145.04 psi |
| Pressure Transducer Material | Silicon |
| Pressure Type | Relative pressure |
| Process Connection | ⅛″ NPT male thread¼” NPT male thread |
| Protection Class | IP65 |
Specifications
| SKU | CS2435987 |
|---|---|
| MPN | PK010R-P14-2UP8X-V1141 |
| Alternate Part # | 6833007 |



