Turck PS510-10V-03-LI2UPN8-H1141
SKU: CS3717094MPN: PS510-10V-03-LI2UPN8-H1141Alternate Part #: 100001528UPC/EAN: 4047101555554
100001528 - GEN., SENSOR, GEN., GEN.
UnitAvailable on backorder
Product Details
Pressure Sensor
Relative Pressure: -1…10 Bar
- 4-digit, 2-colored, 12-segment display, rotatable by 180°
- Housing is rotatable after plugging the process connection
- Metal measuring cell
- Pressure range -1…10 bar relative
- 18…33 VDC
- NO/NC contact, PNP/NPN output, analog output (current/voltage), IO-Link
- Process connection ¼” NPT male thread
- Connector device, M12 × 1
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+80 °C |
| Approvals | CE, Metrological certification (RUS), cULus |
| Communication Protocol | IO-Link |
| Current Output | 4…20 mA |
| Customs Tariff Number | 90262020000.0000 |
| Design | With display |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27200614 -/- Piezoresistive sensor (absolute and relative pressure) |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Electrical Output | Switching output, Current output (3-wire), Voltage output (3-wire), IO-Link |
| Housing Material | Stainless-steel/Plastic, 1.4404 (AISI 316L)/Grilamid TR90 UV |
| Materials Contact With Media | Stainless steel 1.4404 (AISI 316L)/1.4542 (AISI 630) |
| Medium Temperature | -30…+80 °C |
| Operating Voltage | 18…33 VDC |
| Pressure Range Bar | -1…10 bar |
| Pressure Range Psi | -14.5…145.04 psi |
| Pressure Type | Relative pressure |
| Process Connection | ¼″ NPT-18 male thread |
| Protection Class | IP66/IP67/IP69K |
| Voltage Output | 0…10 V |