Turck BI30R-W30-DAP6X-H1141
SKU: CS2428011MPN: BI30R-W30-DAP6X-H1141Alternate Part #: 14045UPC/EAN: 4047101000122
14045 - FERRITE, RING, DC, CON. M12
Unit3 in stock
Product Details
Inductive Sensor
Ring Sensor
- Rectangular, height 30 mm
- Plastic, PA12‐GF30
- Pulse duration 100 ms
- Sensitivity adjusted via potentiometer
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- Dynamic output behaviour
- NO contact, PNP output
- M12 x 1 male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 60 x 35 x 30 mm, W30 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Ring sensor |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, PA12-GF30 |
| Inside Ring Diameter D | 30.1 mm |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Special Feature | Ring sensor, dynamic output |
| Switching Frequency | 0.0080 kHz |