Turck BI15-CP40-FZ3X2-B1131
SKU: CS2427788MPN: BI15-CP40-FZ3X2-B1131Alternate Part #: 43742UPC/EAN: 4047101095722
43742 - FERRITE, RECT., AC, CON. ⅞IN.
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 9 directions
- Plastic, PBT-GF30-VO
- High-luminance corner LEDs
- Optimum view of operating voltage and switching state from any position
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- ⅞” connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 114 x 40 x 40 mm, CP40 |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, ⅞″ |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0, Black |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output Function | Connection programmable, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 15 mm |
| Switching Frequency | 0.020 kHz |