Eaton XTCE032C10B
SKU: CS2414930MPN: XTCE032C10BAlternate Part #: MSAA277259UPC/EAN: 04015082772598
Eaton XT IEC contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 32A, 220 Vac 50 Hz, 240 Vac 60 Hz, 1NO, 32A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil Voltage | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 32 A |
| Frame Size | 45 mm |