Eaton QCR2020HTS
SKU: CS4976825MPN: QCR2020HTSAlternate Part #: 7804C99G02UPC/EAN: 782114220689
Eaton QCR thermal magnetic circuit breaker





$352.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QCR ½-inch Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,20 A,10 kAIC,Two-pole,240 V,Thermal-magnetic,Cable-in/cable-out,QCR,Ring or spade lug terminals,Non-interchangeable,120/208/240 V
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | QCR |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Rear |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Options | Non-interchangeable |
| Shunt Trip | 120-240V |
| Special Features | 120/208/240V shunt trip, Ring or Spade Lug Terminals |
| Terminals | Ring or spade lug |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4976825 |
|---|---|
| MPN | QCR2020HTS |
| Alternate Part # | 7804C99G02 |
| UPC/EAN | 782114220689 |









