Schneider Electric AT33A00T
SKU: CS2068238MPN: AT33A00TUPC/EAN: 711426604559
Act (AT33A00T): Elec, Float, Non-Spring Return, 24 VAC, No Leads, Rotary, Time-out, NEMA 1, Erie PopTop

$94.96
Unit9 in stock
Product Details
Actuator: (AT33A00T):
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Floating
- Loss of Power Type: Non-Spring Return
- Power Input Voltage: 24 VAC
- Leads and Connections: No Leads
- Mechanical Movement: Rotary
- Additional Features: Time-out
- Protection Rating: NEMA 1
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: Erie PopTop
- Product Series: AT
- Actuator Use: Zone Valves
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 24 V AC |
| Actuator | rotary |
| Ambient Air Temperature For Operation | 1.6-51.6 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Control Type | automatic reset |
| Ip Degree Of Protection | IP10 |
| Material | polymer: housing |
| Motor Type | AC synchronous servo motor |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 1 |
| Power Consumption In Va | 1.2 VA AC |
| Product Destination | zone valves |
| Product Or Component Type | actuator |
| Relative Humidity | 5-95 % non-condensing |
| Targeted Region | North America. |
| Taxoclass Id | PTC_D54013_XXX |
Specifications
| SKU | CS2068238 |
|---|---|
| MPN | AT33A00T |
| UPC/EAN | 711426604559 |




