Eaton E51SCN
SKU: CS204592MPN: E51SCNUPC/EAN: 782113213224
Eaton E51 NEMA limit switch inductive proximity sensor




$341.47
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E51 NEMA limit switch inductive proximity sensor, Inductive Proximity Switch body, E51 Modular, Assembly, Output ON (1 LED per output), 1.0 A solid state output, L1 switched, 120V
Attributes
| Contact Configuration | L1 switched |
| Contact Rating | 1.0A solid state output |
| Enclosure Material | Die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP67 |
| Input Voltage | 120 V |
| Led Indicator | Output ON (1 LED per output) |
| Maximum Ac Current | 1 A |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E51 modular |
| Type | Assembly |
Specifications
| SKU | CS204592 |
|---|---|
| MPN | E51SCN |
| UPC/EAN | 782113213224 |



