Eaton KDB3400S09
SKU: CS187113MPN: KDB3400S09UPC/EAN: 782114211502
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, KDB, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 208-380 Vac or 110-127 Vdc same side w/ left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | KDB |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 415-600 Vac or 220-250 Vdc right pigtail same side |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |