Square D LAL36300
SKU: CS185936MPN: LAL36300UPC/EAN: 785901426783
Circuit breaker, LA, 300A, 3 pole, 600VAC, 22kA, 250VDC, 10kA, lugs, thermal magnetic

Contact us for pricing and availability
Product Details
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER
Attributes
| In Rated Current | 300 A |
| In Rated Current 1 | 300 A |
| Magnetic Hold Current | 1500 A |
| Magnetic Tripping Current | 3000-3000 A |
| Mounting Mode | unit mount |
| Poles Description | 3P |
| Product Certifications | IEC# #UL listed# #CSA |
| Product Or Component Type | circuit breaker |
| Terminal Identifier | AL400LA |
Specifications
| SKU | CS185936 |
|---|---|
| MPN | LAL36300 |
| UPC/EAN | 785901426783 |








