Eaton AN16KN0A
SKU: CS1763203MPN: AN16KN0AUPC/EAN: 782113603896
Eaton Freedom NEMA motor control starter






$2,931.08
Unit4 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton Freedom NEMA Starter, Full voltage non-reversing, C306 bi-metal overload relay, NEMA Size 3 open enclosure - 90 A, Horizontal mounting, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 90 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Non-reversing |
| Horsepower | 25 hp at 208 V, 30 hp at 240 V, 50 hp at 480/600 V |
| Mounting | Horizontal |
| Nema Frame Size | NEMA Size 3 |
| Overload Relay | C306 bi-metal |
| Phase | Three-phase |
| Relay | C306 bi-metal |
| Size | 3 |
| Special Features | Starter w/C306 bi-metal OLR |
| Type | Starter |
Specifications
| SKU | CS1763203 |
|---|---|
| MPN | AN16KN0A |
| UPC/EAN | 782113603896 |



