Square D XB4BV64
SKU: CS1675859MPN: XB4BV64
Pilot light, Harmony XB4, metal, red, 22mm, plain lens with BA9s bulb, lt 250V




$51.59
UnitAvailable on backorder
Product Details
PUSH BUTTON LIGHT MODULE 250VXB4B
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-55 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-55 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | chromium plated metal |
| Bulb Base | BA 9s |
| Cap Operator Or Lens Colour | red |
| Cap Operator Or Lens Colour 1 | red |
| Device Presentation | complete product |
| Device Short Name | XB4 |
| Fixing Collar Material | zamak |
| Head Type | standard |
| Light Source | bulb not included |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Additional Information | with plain lens |
| Product Certifications | UL listed# #CSA |
| Product Or Component Type | pilot light |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Signalling Type | steady |
| Signalling Type 1 | steady |
| Standards | UL 508# #JIS C8201-5-1# #EN/IEC 60947-5-1# #CSA C22.2 No 14# #EN/IEC 60947-1# #EN/IEC 60947-5-4# #EN/IEC 60947-5-5# #JIS C8201-1 |
| Terminals Description Iso N 1 | (X1-X2)PL |
Specifications
| SKU | CS1675859 |
|---|---|
| MPN | XB4BV64 |











