Square D EDB24030
SKU: CS1661569MPN: EDB24030UPC/EAN: 785901879046
Mini circuit breaker, E-Frame, 30A, 2 pole, 480Y/277 VAC, 25 kA max, bolt on




Contact us for pricing and availability
Product Details
Miniature Circuit Breaker
- Line Rated Current: 30A* Number of Poles: 2-Pole* System Voltage: 480Y/277V AC* Breaking Capacity: 18 kA 277 VAC, 25kA 240 VAC* Mounting Mode: Bolt-on* Electrical Connection: Lugs
Attributes
| In Rated Current | 30 A |
| In Rated Current 1 | 30 A |
| Breaking Capacity Code | D |
| Circuit Breaker Application | HID rated# #HACR rated |
| Device Short Name | EDB |
| Holding Current | 270 A |
| Local Signalling | trip indicator |
| Module Type | E-Frame |
| Mounting Mode | bolt-on |
| Number Of Poles | 2.0 |
| Number Of Spaces | 2 |
| Number Of Spaces Required | 2.0000 |
| Product Certifications | cULus |
| Product Or Component Type | miniature circuit-breaker |
| Protection Type | short-circuit# #overload |
| Range Of Product | 125 A Frame EDB-EGB-EJB |
| Trip Unit Rating | 875-875 A |
| Trip Unit Technology | thermal-magnetic |
Specifications
| SKU | CS1661569 |
|---|---|
| MPN | EDB24030 |
| UPC/EAN | 785901879046 |











