Square D GV2P04
SKU: CS1658634MPN: GV2P04
Motor circuit breaker, TeSys Deca, 3P, 0.4 to 0.63A, thermal magnetic, screw clamp terminals, rotary handle




Contact us for pricing and availability
Product Details
TeSys GV2 - Motor circuit breaker - thermal-magnetic - 0.4…0.63 A
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-80 °C |
| Control Type | rotary knob |
| Device Application | motor protection |
| Device Short Name | GV2P |
| Magnetic Tripping Current | 8-8 A |
| Maximum Operating Rate | 25 cyc/h |
| Mechanical Durability | 100000 cycles |
| Network Type | AC |
| Poles Description | 3P |
| Power Dissipation Per Pole | 2.5 W |
| Product Certifications | CCC# #UL# #CSA# #EAC# #ATEX# #BV# #LROS (Lloyds register of shipping)# #UKCA# #DNV-GL# #RINA |
| Product Name | TeSys GV2# #TeSys Deca |
| Product Or Component Type | motor circuit breaker |
| Range | TeSys Deca |
| Range Of Product | TeSys GV2 |
| Standards | EN/IEC 60947-2# #EN/IEC 60947-4-1 |
| Trip Unit Technology | thermal-magnetic |
Specifications
| SKU | CS1658634 |
|---|---|
| MPN | GV2P04 |











