Square D LC1D50E7
SKU: CS1648960MPN: LC1D50E7
IEC contactor, TeSys D, nonreversing, 50A, 40HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, 48VAC 50/60Hz coil, open
Contact us for pricing and availability
Product Details
TeSys D contactors have been designed for perfect integration into control systems. They can be used to create motor starters for almost any type of application. TeSys D contactors are available in 13 contactor ratings for inductive motor applications up to 150 full-load amps and resistive loads up to 200 amps. This 50A inductive 3 pole IEC contactor can be mounted on DIN rail or mounted directly to a panel. Contactors have both Horsepower and Kw motor rating for international acceptance. Contactor is rated for 15HP at 200 to 208VAC, 15HP at 240VAC, 40HP at 480VAC and 40HP at 600VAC three phase. Contactor is also rated for 3HP at 115VAC and 7.5HP at 240VAC single phase. When used with a 480VAC up to 110A circuit breaker, this contactor can have a SCCR up to 100kA. When used with up to a 600VAC 110A Class J or CC fuse, this contactor can have a SCCR up to 100kA. Contactor is supplied with a 48 VAC 50/60 Hz coil. Contactor has one normally open and one normally closed auxiliary contact built-in as standard. The NC contact is mirror certified. Screw clamp terminals are used for load and auxiliary connections. An extensive line of accessories makes it easy to meet the requirements of most applications. The contactor is 4.80 inches tall, 2.17 inches wide and 4.72 inches deep. It weighs 1.87 lbs. Contactor is certified to UL, CSA, IEC, CCC, EAC and Marine standards. Contactor also meets the requirements of RoHS/REACh making it a Green Premium product.