Square D 140CPS11420
SKU: CS1642341MPN: 140CPS11420
power supply module Modicon Quantum - 115 V/230 V AC - summable or standalone

Contact us for pricing and availability
Product Details
Power supply module Modicon Quantum - 115 V/230 V AC - summable or standalone
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | 0-60 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | 0-60 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-85 °C |
| Harmonic Distortion | <= 10 % of fundamental rms value |
| Marking | CE |
| Module Format | standard |
| Operating Altitude | <= 5000 m |
| Output Overload Protection | internal |
| Output Overvoltage Protection | internal |
| Power Dissipation | 6 + (1.5 x Iout) where Iout is in A |
| Power Supply Type | summable or standalone |
| Product Certifications | cUL |
| Product Or Component Type | power supply module |
| Range Of Product | Modicon Quantum automation platform |
| Rated Power In Va | 130 VA |
| Standards | UL 508# #CSA C22.2 No 142 |
Specifications
| SKU | CS1642341 |
|---|---|
| MPN | 140CPS11420 |




