Schneider Electric LP1K0910BD3
SKU: CS1476458MPN: LP1K0910BD3Alternate Part #: SENA-LP1K0910BD3
Contactor, TeSys K, 3P, AC-3/AC-3e, 440V, 9A, 1NO, 24V DC coil, screw terminal

$145.19
UnitAvailable on backorder
Product Details
TeSys K Contactor- Number of Poles: 3-Poles- Pole Contact Composition: 3 NO- Rated Operational Current: 9A- Control Circuit Voltage: 24V DC- Non-Reversing
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -50-80 °C |
| Auxiliary Contact Composition | 1 NO |
| Coil Technology | built-in bidirectional peak limiting diode suppressor |
| Contactor Application | resistive load# #motor control |
| Device Short Name | LP1K |
| Mechanical Durability | 10 Mcycles |
| Mounting Support | plate# #rail |
| Overvoltage Category | III |
| Pole Contact Composition | 3 NO |
| Poles Description | 3P |
| Product Certifications | UL# #CSA# #UKCA |
| Product Or Component Type | contactor |
| Range | TeSys |
| Range Of Product | TeSys K |
| Utilisation Category | AC-3# #AC-1# #AC-4 |
Specifications
| SKU | CS1476458 |
|---|---|
| MPN | LP1K0910BD3 |
| Alternate Part # | SENA-LP1K0910BD3 |









