Eaton CE15FN3AB
SKU: CS1049089MPN: CE15FN3ABUPC/EAN: 782113779393
Eaton XT IEC contactor






$506.78
Unit2 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 32A, 110-120 Vac, 50-60 Hz, 32A, Frame F, 90 mm, 50-60 Hz, 2 hp, Steel mounting plate, Three-pole, Non-reversing, No overload relay, Freedom, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50-60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 32 A |
| Frame Size | 90 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 2 hp |
| Mounting Method | Steel mounting plate |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS1049089 |
|---|---|
| MPN | CE15FN3AB |
| UPC/EAN | 782113779393 |





