Eaton CE15CN3AB
SKU: CS643405MPN: CE15CN3ABUPC/EAN: 782113778624
Eaton XT IEC contactor





$336.42
Unit1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 12A, 110-120 Vac, 50-60 Hz, 12A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 0.5 hp, Steel mounting plate, Three-pole, Non-reversing, No overload relay, Freedom, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50-60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 12 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5 hp |
| Mounting Method | Steel mounting plate |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS643405 |
|---|---|
| MPN | CE15CN3AB |
| UPC/EAN | 782113778624 |




