Eaton XTCE015B01D
SKU: CS5007770MPN: XTCE015B01DUPC/EAN: 04015081547876
Eaton XT IEC contactor
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 15A, 600 Vac, 60 Hz, 1NC, 15A, Frame B, 45 mm, 60 Hz, 1, 2, 3/ 5, 5, 10, 10 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil Voltage | 600 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 15 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 60 Hz |