Eaton XTAE015B10P004
SKU: CS4999756MPN: XTAE015B10P004Alternate Part #: 3-1802-1798AUPC/EAN: 782116848577
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,380 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 2.4-4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999756 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B10P004 |
| Alternate Part # | 3-1802-1798A |
| UPC/EAN | 782116848577 |
