Eaton XTAE015B01R3E002
SKU: CS4999417MPN: XTAE015B01R3E002UPC/EAN: 786685049434
Eaton XT IEC electronic motor starter

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,12 V 50/60 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.4-2.0 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-2.0 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999417 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01R3E002 |
| UPC/EAN | 786685049434 |

