Eaton XTAE015B01D3E002
SKU: CS4999264MPN: XTAE015B01D3E002UPC/EAN: 786685048031
Eaton XT IEC electronic motor starter




Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.4-2.0 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-2.0 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999264 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01D3E002 |
| UPC/EAN | 786685048031 |



