Eaton T27N11F05
SKU: CS4992242MPN: T27N11F05Alternate Part #: T05413UPC/EAN: 786680057892
Eaton General purpose ventilated transformer







$5,653.13
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 277V, Taps: None, SV: 120/240V, 115°C, 5 kVA, Al windings, Frame: 815, uses WS15
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 5 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 277 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Weathershield | WS15 |
Specifications
| SKU | CS4992242 |
|---|---|
| MPN | T27N11F05 |
| Alternate Part # | T05413 |
| UPC/EAN | 786680057892 |
